İncir Kurutma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

İncir Kurutma Tarifi ve Malzemeleri

İncir kurutma, Besinleri kurutma yöntemi yüzyıllardır kullanılan yöntemdir. Bu yöntem besinlerin uzun süre saklanmasını sağlar ve en iyi yöntemlerden birisidir. Bu şekilde kurutma yöntemiyle meyve ve sebzelerdeki su oranı %90'lardan %15'e kadar düşürülür. Böylece bakterilerin yaşaması için uygun olan bol sulu besin ortamı engellenir. Besin içeriği ile tam bir şifa kaynağı olan zincirde en çok kurutulan meyveler arasında yer alır. Bu şekilde yazın daha çok taze olarak tüketilen incir kurutularak kış aylarında da rahatlıkla tüketilebilir. İncir kurutulduğunda besin değerlerini büyük oranda korur. İncir protein, vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir meyvedir. Kuru incir tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzda hastalıklara karşı korur. Kuru incirin özellikle gribin önlenmesinde etkisi büyüktür. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyici özelliğe de sahiptir. Kuru incir yüksek lif oranı sayesinde kolesterole faydalıdır. Kuru icirin içerdiği kalsiyum ve fosfor mineralleri de kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Kuru incir öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi geliyor. Ayrıca nezle ve gribe çok faydalıdır. Çocuklara çok faydalıdır. Kemiklerin gelişiminde oldukça faydalıdır. Çünkü bol miktarda kalsiyum içeriyor. İncirin kurusu vücuda kuvvet ve enerji verir. Kış aylarında bolca tüketmek gerekiyor. Allah'ın bize verdiği en güzel nimetlerdendir. Herkesin faydalanması gerekiyor.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Ayrıca kuru incir kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor. 100 gram kuru incir yenildiğinde günlük kalsiyumun ihtiyacının %17si karşılar. Kuru incir gülük magnezyum ve demir ihtiyacının %30'u ve fosfor ihtiyacının %20'si karşılar. Kuru incir günlük B1 vitamini ihtiyacının %5'i ve B2 vitamini ihtiyacının da %4'ü karşılanmış olur. İncir güneşte ya da güneş kolektörü sistemlerinde de kurutulabilir. Elektrikli meyve-sebze kurutma makinelerinde de kurutulabilir. İnciri güneşte kurutma şekli en çok kullanılan yöntemdir.

İncir nasıl kurutulur

Kurutmak için önce incirleri toplayalım. İnce kabuklu ve dolgun incirleri kurutmak için daha el verişlidir. İncirlerin toprak üzerinde bırakılmaması gerekir ve incirleri toplarken incirlere zarar vermemek gerekir. Bu sebeple incirlerin hasır sepetlerle toplanması gerekir. Toplanan incirler yıkanarak göneş alan temiz bir yüzeye serilir. Yüzeyin gözenekli veya ızgara şeklinde olması incirlerin daha iyi kurumasına yardımcı olur. Küflenme tehlikesine karşı incirlerin metal yüzeyler üzerinde kurutulmaması gerekir. Plastik ya da tahta üzerinde kurutmak daha iyi oluyor. Özellikle sabah kontrol edilerek kuruyan incirler alınır kurumayan incirler ise çevrilir. Kuruduğu halde incirler alınmaz ise incirlerde mantar enfeksiyonların oluşma riski artıyor. Akşam güneş battıktan sonra incirlerin üzeri bez ile örtülmesi gerekir. İncir kurdu kelebeklerinin ya da sineklerin incirlere mikrop bırakması engellenmiş olur. Ayrıca bu şekilde incirler çiğe karşı da korunur. Sabah erken saatte incirlerin üstündeki örtü açılmalıdır. Bu şekilde incirlerdeki su oranı ortalama 5,9 günde %20'ye kadar düşer ve incirler kuruyup saklanabilecek hale gelir. Kuru incir tam bir şifa deposudur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dağ İnciri Türleri ve Özellikleri

Dağ İnciri Türleri ve Özellikleri

Hamilelikte İncir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte İncir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu

İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Dolması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuru İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuru İncir Besin Değeri?

Kuru İncir Besin Değeri?